Wakacyjny rejs laureatów konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

2016-07-26 15:20 Informacja prasowa
Program Edukacji Morskiej
Autor: materiały prasowe Rejs laureatów konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

23 lipca rozpoczął się pierwszy wakacyjny rejs laureatów konkursu "How do we see the Baltics Sea" Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Pod okiem kapitana Andrzeja Kopytko młodzi załoganci poznają smak życia pod żaglami i odwiedzą polskie oraz zagraniczne porty położone nad Morzem Bałtyckim.

Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Polski i pozostałych krajów nadbałtyckich. Zadaniem uczestników było przygotowanie infografik pokazujących spojrzenie młodzieży na region. Nagrodą dla laureatów jest wakacyjny rejs, dzięki któremu uczniowie zyskają nową perspektywę i nauczą się podstaw sztuki żeglarskiej. 23 lipca pierwsza grupa wypłynęła z Mariny Gdańsk na pokładzie jachtu True Delphia. Jednostka jest sportową wersją jachtu Delphia 37 uznanego i cenionego w świecie polskiego producenta jachtów Delphia Yachts.

- Planujemy odwiedzić nie tylko polskie, lecz także zagraniczne porty. Na naszej trasie znajduje się Karlskrona oraz Gotlandia. Chcę przede wszystkim pokazać moim załogantom jak ciekawym akwenem jest Bałtyk. Malownicze porty, piękne krajobrazy i doskonałe warunki do żeglowania – Morze Bałtyckie to prawdziwy skarb, a jego przyszłość zależy przecież właśnie od dzisiejszej młodzieży – mówi kapitan Andrzej Kopytko, który wypłynął w rejs z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku prosto z regat SailbookCUP, w których zajął pierwsze miejsce w klasie ORC 2. Regaty, których trasa wiedzie z Sopotu na Visby to jednak nic w porównaniu do wyzwania, do którego żeglarz przygotowuje się od kilku lat, w ramach projektu Ocean17.

- W przyszłym roku planuję wystartować w legendarnych transatlantyckich regatach samotników – OSTAR 2017, których trasa biegnie z Anglii do USA trasą północną. W trakcie tak trudnych regat bardzo ważna jest pokora i pozbycie się rutyny – tego właśnie uczę się od młodych ludzi, z którymi mam okazję pływać w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – podkreśla kapitan.

Konkurs realizowany jest pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (wraz z początkiem lipca prezydencję objęła Islandia), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Global Compact w Polsce – polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ, działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. W ubiegłym roku Global Compact w Polsce zainicjowała Program Bałtyk 2015-2020, który ma na celu wypracowanie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju regionu Morza Bałtyckiego. Coroczny konkurs Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku organizowany jest dzięki zaangażowaniu sponsorów – Ferrero Polska, w ramach programu Kinder+Sport oraz Grupie LOTOS.

Program Edukacji Morskiej
Autor: materiały prasowe Konkurs Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.