V Pomorska Gala Żeglarska

2014-01-19 2:38

Od kilku lat Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski (POZŻ) organizuje gale dla uhonorowania zarówno najlepszych żeglarzy, jak i najbardziej zasłużonych organizatorów życia żeglarskiego oraz firmy najczynniej popierające żeglarstwo.

V Gala Żeglarska Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego tym razem odbyła się 18 stycznia w budynku Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Sama Gala rozpoczęła się o godzinie 18, ale żeglarski dzień zaczął się już o 10 rano. Cała sobota była pod znakiem żeglarstwa. Modelarze pokazywali swoje zdalnie sterowane modele regatowe, dzieci okupowały wręcz wypożyczony z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu symulator żeglarski. Były spotkania z Krystianem Szypką na którym opowiadał o swoim udziale w zeszłorocznej edycji transatlantyckich regat OSTAR, z Maciejem Sodkiewiczem, organizatorem i jednym ze skipperów pełnej przygód nie tylko z przyrodą wyprawy do rosyjskiej Arktyki i z Pierwszą Damą Oceanów, Krystyną Chojnowską-Liskiewicz. Zbigniew Ptak z Biura Rozwoju Dróg Wodnych Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku zaprezentował drogi wodne Pomorza, Tomasz Falba przedstawił działalność POZŻ, a do trzeciego oficjalnego pokazu filmu „Tabarly” w Polsce wprowadził Aleksander Gosk. Można było nabyć „Wspomnienia z morza” Erica Tabarlego w świetnym tłumaczeniu Krzysztofa Zawalskiego. Małgorzata Sokołowska, gdyńska dziennikarka i pisarka, przedstawiła książkę „Dni bezmięsne” o Gdyni w latach 1956 – 1989.

Właściwą Galę rozpoczął zespół „Fucus”, folkowa grupa zajmująca się wprawdzie muzyką irlandzką, bretońską i szkocką, ale ostatnio odwołująca się do swoich korzeni i śpiewająca pieśni i szanty kaszubskie. Lider zespołu, Rafał Rompca, mówi perfekcyjnie po kaszubsku i w ten sposób V Gala była jednocześnie pierwszą dwujęzyczną Galą Żeglarską prowadzoną przez Włodzimierza Machnikowskiego po polsku i Rafała Rompca po kaszubsku. Wszystkich przywitali prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt i prezes POZŻ, Bogusław Witkowski. Potem wręczono Kryształowe Żagle, tradycyjną już nagrodę POZŻ.

Mecenasem Żeglarstwa Roku 2013 została Grupa Energa. Jest ona strategicznym sponsorem polskiego żeglarstwa pomagając nie tylko kadrze olimpijskiej i finansując projekt Polish Ocean Racing Zbigniewa Gutkowskiego, ale też organizując Projekt Energa Sailing dla najmłodszych adeptów żeglarstwa. Najnowsza edycja tego projektu rozpocznie się już pod koniec stycznia.

Żeglarskim Projektem Roku 2013 został OSTAR for Dydek 2013 w ramach którego fundacja „Helios” nie tylko pomogła wystartować Krystianowi Szypce w tych kultowych regatach, ale zorganizowano cały program edukacyjny i sportowy dla dzieci i młodzieży, a wszystko zadedykowane pamięci słynnej koszykarki, Małgorzaty Dydek.

Turystyczną Imprezą roku 2013 został Żeglarski Puchar Trójmiasta 2013. Impreza organizowana była wspólnie przez Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji z Gdańska i Sopotu i Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji (GOSiR). Celem, zresztą udanym, była integracja trójmiejskiego środowiska żeglarskiego.

Sportową Imprezą Żeglarską Roku 2013 wybrana została Volvo Gdynia Sailing Days. To 10 dniowe regaty organizowane wspólnie przez PZŻ i GOSiR w których o zwycięstwo walczą żeglarze w różnych klasach od olimpijskich po Micro.

Nagrodę Dziennikarzy (po kaszubsku Gazetników) za Imprezę Żeglarską Roku 2013 odebrał Maciej Sodkiewicz za zorganizowanie V Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Prezes POZŻ przyznał także Kryształowe Żagle od siebie. Za utrwalanie najlepszych tradycji polskiego żeglarstwa morskiego nagrodę odebrał Kajetan Kilanowski. Andrzej Szrubkowski otrzymał Kryształowy Żagiel za przygotowanie i prowadzenie Pucharu Bałtyku Południowego, nowej jakości w polskim żeglarstwie morskim. Za zorganizowanie regat SailBook Cup, Bitwy o Gotland i konkursu literacko-żeglarskiego „Pisz i Płyń” uhonorowany został Jacek Zieliński, a za wspieranie pomorskiego żeglarstwa Zbigniew Ptak i Mieczysław Struk. Przy okazji żeglarz z Kaliningradu, Sergiej Pavlenko z jachtu „Blagodarnost II” aktywnie biorącego udział w wielu regatach na polskim wybrzeżu, wręczył upominki od Kaliningradzkiego Klubu Żeglarskiego „Ost-West” dla polskich żeglarzy i organizatorów regat współpracujących z sąsiadującym z nami Obwodem Kaliningradzkim.

Potem nastąpiły indywidualne nagrody dla najlepszych żeglarzy sportowców 2013 roku.

Juniorką Młodszą Roku 2013 została Lidia Sulikowska, SKŻ Sopot, Wicemistrzyni Europy do lat 15 w klasie Techno 293.

Juniorem Młodszym Roku 2013 został Tytus Butowski, YKP Gdynia, Mistrz Europy w klasie Optymist.

Tytuł Juniorki Roku 2013 otrzymały Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska, YKP Gdynia, Wicemistrzynie Polski i piąta załoga Mistrzostw Europy Juniorów w klasie 420.

Junior Roku 2013 to Filip Ciszkiewicz, Arka Gdynia, Mistrz Europy Juniorów i EuroSAF w klasie Laser Radial i Młodzieżowy Mistrz Polski w klasie Laser Standard.

Młodzieżowcem Roku 2013 zostali Ewa Szczęsna, CHKŻ Chojnice, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w klasie 470 oraz Paweł Tarnowski, SKŻ Sopot, Wicemistrz Świata i Europy w kategorii do lat 21 w klasie RS:X.

Trenerem Roku 2013 wybrano Przemysława Strusia, YKP Gdynia, trenującego między innymi Tytusa Butowskiego.

Żeglarką Roku 2013 została Magdalena Kwaśna, CHKŻ Chojnice, Wicemistrzyni Świata i Europy w klasie Laser 4.7.

Żeglarzem Roku 2013 obwołano, ku zdziwieniu laureata, Jacka Noetzel, UKS Navigo Sopot, Mistrza Polski, Mistrza Europy w kategorii Masters i Wicemistrza Europy Seniorów na katamaranach A-Class.

 

Tradycyjnie już na zakończenie Edward Kinas i Maciej Leśny przedstawili zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

W klasie ORC I zwyciężył jacht „Aquarella” Andrzeja Zielińskiego, a ORC II „Pallas” Jana Pierwikarczyka. Najlepszym kapitanem został Krzysztof Paul.

W klasie KWR I triumfował jacht „Antidotum” Marcina Mrówczyńskiego, KWR II „Lady Dana” Janusza Frączka i KWR III „Nefertiti” Aleksandra Mikołajowa. Najlepszy kapitan w klasie KWR to Marcin Mrówczyński.

 

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.