Twórca ZEJMANA uhonorowany

2014-06-10 15:27 Jerzy Knabe
Twórca ZEJMANA uhonorowany
Autor: Archiwum Żagli

W roku 1996 Rada Miasta Gdańska ustanowiła honorowe odznaczenie – Medal Księcia Mściwoja II-go.  Po honorowym obywatelstwie miasta i obok Medalu św. Wojciecha jest to najwyższe wyróżnienie w Gdańsku.  Rok wcześniej - w roku 1995 Andrzej Dębiec, żeglarz i działacz społeczny resocjalizujący na morzu ‘trudną’ młodzież, założyciel Bałtyckiego Bractwa Jungów (późniejszego Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy), wypatrzył dla tego stowarzyszenia dobre miejsce: opuszczony i niszczejący spichlerz STEFFEN na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Przez dwie dekady wytrwałej działalności zamienił to miejsce w dzisiejszy, kultowy, znany i wspominany z podziwem przez żeglarzy z całego świata Międzynarodowy Klub Morski ZEJMAN. Jest to miejsce o niepowtarzalnej atmosferze, tawerna żeglarska dla braci z mórz i oceanów. Jest to równoczesnie prawdziwy skansen żeglugi, gdzie  zgromadzono ponad 17 tysięcy ciekawych marynistycznych eksponatów, ktorych nie powstydziłoby się niejedno morskie muzeum. 

ZEJMAN jest miejscem i centrum niezliczonych wydarzeń, koncertów, spotkań i imprez żeglarskich, morskich i kulturalnych, które popularyzują morską historię Gdańska. Prowadzone tam są warsztaty marynistyczne dla dzieci. Stał się atrakcją, która przyciąga turystów, żeglarzy i skutecznie propaguje miasto na szerokim świecie. Jest kolebką międzynarodowej nagrody „CONRADY” - dla indywidualności żeglarskich - której laureatami jest również wielu obcokrajowców. Jest siedzibą gdańskiej mesy polskiego i światowego Bractwa Wybrzeża, które ma tam swoją „Lożę im. Kpt. Dariusza Boguckiego”.

Zdawałoby się, że miejsce takie powinno być oczkiem w głowie władz miasta dbającego o swoja renomę. Miasta portowego o wielkich tradycjach, należącego od XV wieku do hanzeatyckiego stowarzyszenia handlu morskiego. Gdyby   takiego miejsca nie było to należałoby je wymyśleć, zaprojektować i zlecić wykonanie. To by kosztowało miliony a i tak nie dorównałoby nigdy temu co jest. A to co jest powstało ‘samo’. Nie licząc ogromu pracy społecznej -  praktycznie za darmo.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Niestety, te dwie dekady działalności na Wyspie Spichrzów były również walką o przetrwanie. Wyspa Spichrzów, prawie doszczętnie zburzony teren w centrum miasta,  jest łakomym kąskiem dla ‘developerów’. Komercjalne interesy maja silne ‘lobby’, Zejman i Dębiec maja swoich protektorów. Starcie, jak się zdaje, trwa, wynik nierozegrany, przyszłosć Wyspy Spichrzów jeszcze publicznie nieznana. Takie warunki pracy muszą nieźle szarpać nerwy i utrudniać działanie...

Czyżby nastąpił przełom? Ogłoszenie Rady Miasta Gdańsk dnia 5 czerwca 2014, że jego Kapituła, pomiedzy kilkoma innymi osobami i instytucjami, odznaczyła żeglarza i społecznika Andrzeja Dębca medalem Księcia Mściwoja II stało sie radosną niespodzianką dla wszystkich sympatyków ZEJMANA i jego twórcy. Nie tylko dlatego, że medal jest zdecydowanie zasłużony, ale również, że przyszłość jego dzieła widać teraz w nieco jaśniejszych kolorach...

Medal Księcia Mściwoja II przyznaje się za wybitne zasługi dla miasta w dziedzinach kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki oraz za podejmowanie pożytecznych inicjatyw. Został zaprojektowany przez Wawrzyńca Sampa. Jest wykonany ze srebra i przedstawia na awersie głowę księcia Mściwoja II, a na rewersie gdańskie zabytki.

Medale zostały wręczone laureatom w poniedziałek 9 czerwca na specjalnej sesji Rady Miasta w gdańskim Dworze Artusa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.