TeamBAKISTA podsumowuje sezon pełen sukcesów

2016-10-24 15:36 Patryk Zbroja
TeamBAKISTA
Autor: Marek Wilczek Załoga TeamuBAKISTA

Co tu dużo pisać, rok 2016 był dla nas bardzo udany, najlepszy w dotychczasowej historii naszych startów. Tym bardziej, że - zgodnie z założeniami - zdecydowaliśmy się na udział jedynie w silnie obsadzonych imprezach. Natomiast, pomimo poważniejszych imprez, nasze wyniki ponownie okazały się lepsze niż w ubiegłym roku. Sezon kończymy na 26. miejscu w światowym rankingu ISAF (na 1349 sklasyfikowanych załóg)!

W tym roku sezon żeglarski zaczęliśmy nietypowo, bo w kwietniu i to zgrupowaniem narciarskim w austriackim Mayrhofen. Po powrocie szybko jednak wzięliśmy się do "regatowej roboty", trenując w szczecińskiej bazie Polish Match Tour na jachtach TOM28 z załogą Łukasza Wosińskiego.

Właściwy sezon - podobnie jak w ubiegłym roku - rozpoczęliśmy dopiero na początku maja.

Wyniki meczowe 2016 r. prezentują się następująco:
maj - Warm Up 1, Polish Match Tour, Szczecin (Grade 3+) - 4 miejsce,
maj - Warm Up 2, Polish Match Tour, Szczecin (Grade 3+) - 5 miejsce,
maj - Hetman Cup, Kijów (Grade 2) - 1 miejsce,
maj - Szczecin Match Race, Polish Match Tour (Grade 2) - 4 miejsce,
lipiec - Sopot Match Race, Sopot (Grade 1) - 8 miejsce
sierpień - Świnoujście Match Race, Polish Match Tour (Grade 2) - 3 miejsce.

Skład meczowy TeamBAKISTA stanowili:
- Maciej Gonerko - trymer żagli przednich,
- Marcin Zubrzycki - dziobowy,
- Krzysztof Żełudziewicz - trymer grota/pitman,
- Patryk Zbroja - sternik
oraz
- Łukasz Czaja, który jako dziobowy wsparł nas w czasie Sopot Match Race.

Równolegle, ograniczając nieco starty w matchracingu, rozpoczęliśmy zmagania flotowe (w tym składzie po prawie dziesięcioletniej przerwie), wzmacniając Amica Jacht Klub Kamień Pomorski Team z ambitnym planem sportowym wygrania Żeglarskich Mistrzostw Szczecina (w klasie Tom28) oraz zajęcia miejsca na podium w Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej (PEŻ). O ile zadanie pierwsze zostało zrealizowane dość pewnie, tak w przypadku PEŻ przewidywaliśmy z góry, że łatwo nie będzie (z uwagi na udział w rozgrywkach wielu utytułowanych załóg oraz bardzo wyrównany poziom). W kolejnych rundach żeglowaliśmy ze zmiennym szczęściem. Po 6. miejscu w Szczecinie, wygraliśmy przekonująco w czerwcu regaty w Świnoujściu, aby męczyć się w lipcu w Gdyni (zajmując ponownie 6. miejsce). I choć wyszliśmy na prowadzenie w generalnej klasyfikacji przed ostatnią rudną, to ostatecznie zabrakło nam odrobinę szczęścia i po 5. miejscu w Sopocie, zajęliśmy 2. miejsce w generalnej końcowej! W konsekwencji zdobyliśmy srebrne medale PZŻ klubowych Mistrzostw Polski oraz wywalczyliśmy awans do eliminacji Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie! Tak więc, plan sportowy został wykonany w całości!