Prezydent Gdańska wręczy „List Morski”

2014-12-15 15:20 Informacja prasowa
List Morski
Autor: Archiwum Żagli

Już po raz piąty Prezydent Miasta Gdańska wyróżni żeglarzy, którzy swoją wyjątkową postawą, osobowością oraz dokonaniami w żeglarstwie morskim sławią imię Gdańska na świecie.

„List Morski” przyznawany jest przez Prezydenta Miasta Gdańska od 2007 roku oraz stanowi potwierdzenie nienagannej postawy moralnej, etycznej oraz osiągnięć sportowych. Kandydaci do nagrody typowani są przez organizatora konkursu. Ostateczną decyzję o przyznaniu „Listu Morskiego” podejmuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele środowiska żeglarskiego oraz władz miasta.

Dotychczas wyróżnieni zostali Jerzy Wąsowicz (s/y Antica), Waldemar Heisler (s/y Bryza H), Teresa Chojnacka-Szpetulska (s/y Joseph Conrad) i Daniel Zalewski (s/y Bonawentura).

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

W tym roku kapituła konkursowa w składzie: kpt. Jerzy Wąsowicz – Przewodniczący, kpt. Waldemar Heisler, kpt. Daniel Zalewski, Andrzej Trojanowski – Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu, Adam Maksim – Kierownik Referatu Sportu oraz Andrzej Radomski Radomski w trakcie obrad rozdzieliła swoje głosy pomiędzy STS Generał Zaruski oraz s/y Szkwał.

Uroczystość wręczenia „Listu Morskiego” odbędzie się 18 grudnia 2014 r. o godzinie 18.00 w AZS COSA Centrum Galion w Gdańsku Górkach Zachodnich. Spotkanie poprowadzi Michał Juszczakiewicz znany m.in. z organizacji festiwalu „Szanty pod Żurawiem”, a o wyjątkowy muzyczny klimat zadba Kamil Badzioch.


Nominacje 2014:

STS Generał Zaruski oraz projekt „Gdańsk ratuje żaglowiec”, dzięki któremu ten zasłużony polski jacht wrócił do służby morskiej.

STS General Zaruski został zbudowany w 1939 roku w Szwecji z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, trafił do Polski dopiero po wojnie. Od tego czasu na jego pokładzie przekazywano tajniki wiedzy żeglarskiej kolejnym pokoleniom młodzieży. Przez ostanie lata ten piękny, historyczny żaglowiec stał bezczynnie i popadał w ruinę. W listopadzie 2008 roku władze Miasta Gdańska zdecydowały się odkupić jacht i zaangażować się w jego odbudowę, tak aby jako aktywny obiekt muzealny mógł służyć szczytnej idei szkolenia i wychowania morskiego młodzieży.

Nadrzędnym celem projektu Gdańsk ratuje żaglowiec, poza odbudową tradycyjnej jednostki jest realizowanie programu edukacji morskiej i ekologicznej młodzieży. STS Generał Zaruski jest również ważną częścią programu pracy profilaktycznej z młodzieżą, oraz służy programom międzynarodowej wymiany młodzieży i promowaniu wolontariatu. Jako jednostka flagowa Miasta Gdańska STS Generał Zaruski jest również ambasadorem miasta w bałtyckich portach, oraz dowodem jego morskich i żeglarskich ambicji oraz tradycji.

Więcej na www.zaruski.pl

s/y Szkwał oraz Fundacja Szkwał

Z zachowanych dokumentów oraz relacji żeglarzy pływających na tym jachcie zaraz po wojnie wynika, że został on zbudowany w 1938 roku wg projektu słynnego przedwojennego konstruktora Rasmussena w niemieckiej stoczni Rambeck.

1945 roku stał się własnością Akademickiego Związku Morskiego w Gdańsku. W pierwszym po wojnie wyjściu polskich jachtów otrzymał on z rąk barona Cahier srebrny puchar za najszybsze przejście trasy Gdynia-Sandhamn. s/y Szkwał wielokrotnie odnosił sukcesy w regatach Kieler Woche, Ostsee Woche i Międzynarodowych Morskich Mistrzostwach Polski.

W 1979 roku jacht został kupiony przez obecnego właściciela. Remont prowadzony metodą chałupniczą trwał do 1995 roku. Od tamtej pory do chwili obecnej jacht pływa wypełniając misję Fundacji Szkwał – Morze dla młodzieży, której celem jest krzewienie pasji u młodych osób zagrożonych uzależnieniami, ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Poprzez uprawianie żeglarstwa osoby niepełnosprawne czy uzależnione, mające często po raz pierwszy kontakt z jachtem i morzem, odzyskiwały radość życia oraz wykazywały chęć integracji i dbałości zarówno o ludzi jak i naturę.

Więcej na www.fundacjaszkwal.org

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.