Prawa burta, lewa burta, rufa, dziób. Żegluj z ENERGĄ i PZŻ, zaczynamy w szkole…

2014-11-20 11:51 Wiesław Seidler

Jednym z podstawowych statutowych zadań PZŻ jest zaszczepienie wśród najmłodszych dzieci pasji do wody i żeglarstwa, jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i osobistego rozwoju, przy wsparciu ze strony różnych programów edukacyjno-szkoleniowych. Od 2013 roku realizowany jest szeroki Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PZŻ i Grupy ENERGA, pod patronatem Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskiego Stowarzyszenie Klasy Optimist, realizowany w Olsztynie, Warszawie, Krakowie, Gdyni, Szczecinie i  Poznaniu.

Projekt szczeciński bazuje na porozumieniu pomiędzy PZŻ i ZOZŻ, a jego realizatorem jest miejskie Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. To właśnie na przystani CŻ grupa 108 uczniów z pięciu szczecińskich szkół podstawowych przeszła od marca do lipca br. praktyczne szkolenie, zakończone półkolonią żeglarską i mini-regatami OPT (o czym już pisaliśmy). Teraz, w listopadzie br., ruszyła kolejna edycja Programu, w formie cyklu tematycznych spotkań w szkołach podstawowych, podczas których uczniowie będą mieli okazje obejrzeć z bliska przeznaczony dla najmłodszych sprzęt żeglarski, poznać różne typy jachtów, konkurencje olimpijskie i sylwetki sławnych żeglarzy – medalistów, co dodatkowo uatrakcyjnią prezentacje multimedialne i quizy z nagrodami. Dla większości dzieci udział w zajęciach będzie pierwszym kontaktem z żeglarstwem, promowanym też jako szkoła życia, wytrwałości, odwagi, rywalizacji w duchu fair play i szacunku do przyrody…

Pierwsze spotkania już się odbyły, w Szczecinie w SP 1 (na zdjęciach) i w SP 61, a dalsze będą w szkołach podstawowych nr nr 5, 11, 41, 53 i 65. Prowadzą je nauczycielu - instruktorzy żeglarstwa z CŻ - Wojtek Zakrzewski i Joanna Kaczor (oboje na zdjęciach), z udziałem gości, kadrowiczów PZŻ -  Hanny Zembrzuskiej  i Agnieszki Skrzypulec. Warto dodać, że tzw. patronami programu Energa Sailing są właśnie znani żeglarze – olimpijczycy, członkowie kadry narodowej. Łącznie do końca listopada spotkania odbędą się w 42 szkołach, w miastach uczestniczących w Programie. Dotychczas w skali kraju w dwóch edycjach Programu wzięło udział ponad dwa tysiące dzieci, a na przyszłoroczny sezon zapowiada się kolejna edycja zajęć teoretycznych i praktycznych, zakończonych półkoloniami żeglarskimi. Nabór dzieci do programu prowadzony będzie przez regionalnych koordynatorów, we współpracy z samorządem lokalnym i szkołami. Nauczyciele, którzy zaangażują się w projekt Energa Sailing, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach instruktorów żeglarstwa; najbliższe takie szczecińskie szkolenie dla nauczycieli odbędzie się w CŻ w dn. 22-23 listopada br.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Dodam, że Energa Sailing to jeden z trzech ogólnopolskich autorskich programów Energa Sport, pozostałe to Energa Basket Cup oraz Energa Atletic Cup, a poprzez nie wyszukiwani są i szkoleni przyszli mistrzowie w koszykówce, żeglarstwie oraz lekkiej atletyce. Otwarta i bezpłatna formuła szkoleń oraz duży zasięg sprawiają, że każdego roku uczestniczy w nich kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Dobry start do dalszej – nawet olimpijskiej – kariery sportowej, w tym żeglarskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.