PPJK: Regaty Siwik Holiday Cup 2016 [ZDJĘCIA]

2016-05-09 12:15 Mateusz Kossakowski

W Mrągowie, na malowniczo położonym jeziorze Czos, w weekend między 7 a 8 maja odbyły się pierwsze w historii regaty z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Powróciły również regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Żeglarze mieli więc wiele powodów do uczestnictwa w zawodach...

Dodatkowym atutem była pogoda, która okazała się  bardzo łaskawa. Było nie tylko ciepło, ale również momentami wietrznie. Na start przybyło 28 załóg, w tym aż 18 z różnych, często dalekich, zakątków Polski. W ciągu dwóch dni rozegrano 7 wyścigów : 6 krótkich systemem trójkąt-śledź oraz jeden wyścig długodystansowy dookoła mrągowskiej wyspy. Regaty okazały się wymagające. Częste zmiany kierunku podmuchów wiatru wymagały szybkich reakcji na wodzie. Zawody prowadził doświadczony sędzia Dorota Michalczyk.

W ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych wyścigi odbywały się w 4 klasach: T1, T2, T3 oraz Open, która mieściła wszystkie jachty startujące w zawodach. W grupie T1 sklasyfikowano 5 jachtów, a walka o zwycięstwo trwała do ostatniego niedzielnego wyścigu. Ostatecznie zawody wygrali zawodnicy startujący na Maribo – Marian i Łukasz Zielińscy. Drugie miejsce zdobył sternik Andrzej Kęder w raz ze swoją załogą: Anna Zarzycka, Grażyna Marczewska. Na najniższym stopniu podium uplasowali się z kolei: Piotr Malicki i Jakub Kilian. W klasyfikacji T2 bezkonkurencyjny okazał się Piotr Adamowicz oraz Janusz Radomski, którzy startowali na Neoprofilu. Załoga wygrała wszystkie sobotnie wyścigi. Drugie miejsce zajęli: Piotr Matwiejczuk i Arkadiusz Jabłoński. Walka o trzecie miejsce trwała za to do ostatniego wyścigu, w którym ostatecznie zwycięstwo odniosła ekipa Piątki +: Tomasz Kopytko, Magdalena Ostrowska-Kopytko, Antoni Kopytko i Michał Lis. Ostatnia kategoria T, tak jak w pozostałych klasach T, padła łupem przyjezdnych. Z zawodów zwycięsko wyszła załoga Santany: Jacek Samsel, Witold Jabłoński, Grzegorz Budziszewski oraz Wiesława Samsel. Drugie i trzecie miejsce podzieliły między sobą dwie Legendy: Michał Brzozowski i Karol Bartosiewicz; Andrzej Brzozowski, Marek Bubiak oraz Grzegorz Mrowicki. W kategorii Open prym wiodły jednak ekipy z Mrągowa. Po nieprawdopodobnie skutecznym finiszu w wyścigach niedzielnych zwyciężyła załoga startująca na omedze: Aleksander Fereniec i Karol Rutkowski. Tuż za nim uplasowała się załoga Delphi 24 One Design: Grzegorz Pieczko, Lucyna Pieczko oraz Błażej Bednarczyk. Na ostatnim stopniu podium stanęli Piotr Adamowicz wraz z Januszem Radomskim.

Oprócz eliminacji PPJK odbyły się również pierwsze regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Zawodnicy zgodnie z mottem Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „Czos”, czyli „łączeniem pokoleń żeglarzy na wodzie”, zostali sklasyfikowani w dwóch kategoriach: jachtów kabinowych i otwarto pokładowych. W klasyfikacji jachtów kabinowych zwyciężyła załoga Grzegorza Pieczki. Drugie miejsce zajęła ekipa w składzie: Jakub Malicki, Jerzy Penczonek, Paweł Żelazny i Tadeusz Kozakiewicz. Na trzecim stopniu podium po raz kolejny pojawił się Piotr Adamowicz i Janusz Radomski. Kategorię jachtów otwarto pokładowych wygrała załoga Aleksandra Fereńca. Tuż za nim uplasowali się: Marek Karawajczyk i Justyna Olczak, startujący na katamaranie. Trzecie miejsce uzyskał Kacper Olszewski wraz z Alicją Perżyńską i Zbigniewem Olszewskim.

To był bardzo żmudny weekend, ale obfitujący w liczne atrakcje. Organizator za każde miejsce na podium w klasyfikacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych oraz dla najlepszych ekip Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa dawał unikalne puchary. Oprócz tego, każda załoga w każdej klasyfikacji dostała pamiątkowy dyplom za zajęte miejsca. Zarówno w piątek, jak i w sobotę, odbyły się imprezy integrujące polskie środowisko żeglarskie. Pierwsza impreza odbyła się w hotelu Siwik Holiday, na której mogliśmy usłyszeć niezwykle utalentowaną Natalię Zarębę ze Szczytna oraz znanego mrągowskiego śpiewaka Przemka Maruchacza. Po sobotnich zmaganiach odbyło się after party w restauracji Estrada pod amfiteatrem, gdzie odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów oraz koncert zespołu Szybki Montaż.

DOKŁADNE WYNIKI

Zapraszamy serdecznie na następne regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa, które odbędą się 4 czerwca oraz na regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, które odbędą się w 21-22 maja we Włocławku.