Podpisz petycję w sprawie projektu ustawy - Prawo wodne! UZUPEŁNIENIE

2016-12-13 12:35 Wojciech Barszczowski
Wielkie Jeziora Mazurskie
Autor: Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, Flickr.com Wielkie Jeziora Mazurskie

Trwa niezwykle ważna dyskusja dotycząca ustawy - Prawo wodne. Kontrowersyjny projekt ma wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku. Zdaniem wielu wodniaków kontrowersyjny projekt będzie miał fatalne skutki dla całego środowiska. Kilka dni temu zamieściliśmy petycję do ministra środowiska, którą każdy może podpisać i wysłać w swoim imieniu. Publikujemy jednak ważne uzupełnienie, z którym warto się zapoznać!

Petycję ze strony www.kursmazury.com zamieszczamy w formacie pdf do pobrania i wydrukowania na końcu newsa.

Autorzy pisma zachęcają do podpisania petycji wszystkich, którzy chcieliby wpłynąć na zmianę niekorzystnych zapisów w projekcie ustawy - Prawo Wodne, wnosząc do ministra środowiska o działania w stosunku do następujących artykułów projektu ustawy:

1. Art. 34.9. – uznanie za szczególne korzystanie z wód uprawiania na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy przekraczającej 9,9 KM,
z wyłączeniem dróg wodnych i obłożenie ich opłatą 250zł;
2. Art. 77. 1.7. – Zakaz poruszania się pojazdami w wodach powierzchniowych oraz po gruntach pokrytych wodami;
3. Art. 232. – zakaz grodzenia nieruchomości nad wodą;
4. Art. 260 i 260 – opłata za grunty pod powierzchnią wód;
5. Art.: 267, 269, 270, 271, 550 i 273 – opłaty za pobór wód podziemnych oraz odprowadzenie wód roztopowych i deszczówki;

***

UZUPEŁNIENIE:

W uzupełnieniu do przesłanej petycji w imieniu przedsiębiorców, stowarzyszeń i jednostek samorządu terytorialnego prosimy również o uwzględnienie zmian w projekcie nowej ustawy Prawo Wodne w zakresie artykułu Art. 34.9.:

„Art. 34. Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące:

9) uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy przekraczającej 9,9 KM, z wyłączeniem dróg wodnych;”

Wniosek:

prosimy o wykreślenie pkt. 9 z art 34.

Uzasadnienie:

Uznanie żeglugi na jednostkach wyposażonych w silnik spalinowy o mocy 9,9 KM, z wyłączeniem dróg wodnych za szczególne korzystanie z wód, spowoduje konieczność uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego na podst. art. 388.2. Co prawda na mocy art. 399. l, pozwolenie wodnoprawne wydaje się w drodze decyzji na czas określony, nie dłuższy niż 20 lat liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, jednak z treści artykułu wynika, iż uzyskać stosowne zezwolenie wodnoprawne będzie musiała każda osoba, która będzie chciała taką jednostkę poprowadzić. Na mocy  art. 397 kierownik takiego statku będzie musiał uiszczać również opłatę w wysokości 250 zł. Wody morskie nie są drogami wodnymi, jest na nich tylko wytyczany szlak żeglowny. To znaczy, iż każda osoba chcąca popływać po morzu w zakresie polskich wód terytorialnych, praktycznie każdym polskim jachtem morskim, będzie musiała owo pozwolenie wodnoprawne uzyskiwać. Silniki o mocy mniejszej niż 9,9 KM na takich jednostkach spotyka się niezmiernie rzadko (praktycznie wcale). Wspomniana sytuacja spowoduje bardzo poważne utrudnienia w uprawianiu żeglarstwa morskiego, zwłaszcza w zakresie czarterów i rejsów zorganizowanych, będących jednym z filarów turystyki w rejonie nadmorskim Polski.

Taka sama sytuacja występować będzie na wodach śródlądowych w przypadku większych żaglówek, łodzi motorowych i hausbotów, jeśli pływać po wodach nie uznanych za żeglowne.

Wszystkie wypożyczalnie sprzętu wodnego (prowadzące wypożyczalnie: skuterów wodnych i motorówek) oraz firmy czarterowe w szczególności posiadające hausboty będą musiały sie zamknąć.

Ponadto (nie wiemy czy dobrze interpretujemy zapisy projektu nowej ustawy) jeżeli ten zapis dotyczy łącznie - każdej osoby i określonej jednostki pływającej jednocześnie, to jak ktoś będzie chciał poruszać się różnymi jachtami lub motorówkami lub innymi jednostkami pływającymi z silnikiem pow. 9,9 KM, to będzie musiał na każdą z tych jednostek uzyskać zezwolenie (oczywiście ważne 20 lat) i zapłacić za każe 250 zł. W takim przypadku jest to zapis kuriozalny, ponieważ wydawane już są specjalne uprawnienia (patenty) dla osób, które mogą pływać na jednostkach z silnikami o określonej mocy.

Z wyrazami głębokiego szacunku.
W imieniu przedsiębiorców i stowarzyszen oraz jednostek samorządu terytorialnego z terenu Wielkich Jezior Mazurskich.

Michał Żak
Dyrektor AZS COSA
Ośrodek w Wilkasach

***

Na stronie www.kursmazury.com dostępna jest też szczegółowa instrukcja pobrania i wypełnienia petycji.

PETYCJA wodniaków w sprawie projektu ustawy - Prawo Wodne >>>[DO POBRANIA W FORMACIE PDF]<<<

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.