Pętla Mazurska - petycja w sprawie budowy nowej drogi wodnej na Mazurach

2014-02-11 10:33 Małgorzata Kulas-Szyrmer/Wydział Promocji UM w Giżycku
Pętla Mazurska
Autor: Archiwum Żagli "Pętla Mazurska" to inwestycja od lat wyczekiwana przez branżę turystyczną, pasjonatów sportów wodnych, turystów z Polski i nie tylko. Jest to nazwa planowanej nowej drogi wodnej na Mazurach, mającej połączyć jezioro Niegocin z Jeziorem Śniardwy wschodnią częścią Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło.

"Pętla Mazurska" to inwestycja od lat wyczekiwana przez branżę turystyczną, pasjonatów sportów wodnych, turystów z Polski i nie tylko. Jest to nazwa planowanej nowej drogi wodnej na Mazurach, mającej połączyć jezioro Niegocin z Jeziorem Śniardwy wschodnią częścią Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło. Każdy, poprzez petycję, może zabrać głos w tej sprawie:

Planowany szlak wodny obejmuje gminę Miłki i gminę Orzysz. Położony jest w obszarach terytorialnych powiatu giżyckiego i piskiego.

Podpisz petycję WWW.GIZYCKO.PL: http://petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10272

Mazurskie samorządy, czyli Orzysz, Miłki, miasto i gmina Giżycko oraz powiat giżycki wspólnie z innymi podmiotami w oparciu o pozyskane fundusze unijne (ponad 1 mln zł) realizują koordynowany przez gminę Orzysz projekt „Planowanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wokół drogi wodnej łączącej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Augustowskim etap I (Kanał Tyrkło – Buwełno)”, w ramach którego powstanie niezbędna dla dalszej realizacji inwestycji dokumentacja oraz analizy.

Pomysł „pętli mazurskiej” narodził się wiele lat temu. Niezależnie od siebie głowili się nad tym żeglarze, mieszkańcy Mazur, władze samorządowe. Po ponad dwuletniej pracy 15 samorządów województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego stworzyło koncepcję rewitalizacji i budowy nowej drogi wodnej, odbyło się szereg spotkań roboczych, przeprowadzane były konsultacje społeczne.

Obecnie w ramach wspomnianego projektu unijnego, w który włączyły się wymienione samorządy realizowany jest I etap przedsięwzięcia tzw. „Miejski Obszar Funkcjonalny Pętla Mazurska”. Stworzy on stabilne ramy współpracy, a na wdrożenie tej niezwykle złożonej, ale przyszłościowej inwestycji, będą pozyskiwane fundusze zewnętrzne.

Z pewnością wiele korzyści w obszarze turystyki wodnej i zwiększenia atrakcyjności całego regionu z wymiernymi korzyściami finansowymi, przyniesie połączenie jezior Tyrkło i Buwełno. Stworzenie 25 km szlaku umożliwi dopłynięcie do jeziora Śniardwy zupełnie nową drogą. Obecnie szlak jest nieżeglowny, rzeki i akweny nieprzystosowane do ruchu turystycznego, brakuje też kanału lub innego rozwiązania komunikacyjnego na odcinku ok. 2 km. Nowy szlak ma prowadzić przez jeziora: Niegocin, Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło, Śniardwy. Uruchomienie alternatywnej wodnej trasy z Giżycka do Mikołajek przez jeziora Wojnowo, Buwełno i Tyrkło to również sposób na rozładowanie wodnych korków, nowe miejsca pracy, promocja nowych miejsc i ożywienie turystyczne terenów przylegających do nowego malowniczego szlaku żeglownego.

Idea jest bliska nie tylko samorządowcom ale i samym żeglarzom. Grupa pasjonatów żeglarstwa i Mazur, którym nie jest obojętne, w jakim kierunku region się rozwija, jak żyje się mieszkańcom i w jakim stanie pozostawimy go następnym pokoleniom powołało do życia Fundację Pętla Mazurska. Członkowie fundacji od lat popularyzują ideę budowy nowej drogi wodnej, współpracują z administracją publiczną, prowadzą szkolenia żeglarzy, kampanie i warsztaty ekologiczne, akcje promocyjne jak Regaty Natangii o Puchar Pętli Mazurskiej, będące okazją do spotkań, dyskusji i podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw, zależy im na wzbogacaniu oferty związanej ze sportem i turystyką wodną, a szczególnie żeglarską, promowaniu bezpieczeństwa na wodzie i ekologicznego stylu wypoczywania, ale najważniejszym celem jest zintegrowanie wszystkich, popierających pomysłstworzenia nowej drogi wodnej.

Ważne jest podejmowanie znaczących dla przyszłości Mazur decyzji przy szerokim udziale mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Stąd wśród działań jest również petycja kierowana do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Ta inicjatywa obywatelska ma wzbudzić zainteresowanie tematem budowy "Pętli Mazurskiej" na szczeblu ministerialnym i dać jednocześnie szansę na rozpatrzenie projektu w formie ustawy.

Ważne jest Państwa poparcie dla idei budowy nowego szlaku wodnego, dlatego zachęcamy wszystkich do zabrania głosu i podpisania petycji!

www.GIZYCKO.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.