OnkoRejs: Na Zawiszy Czarnym w rejs po Bałtyku!

2016-03-18 16:22 Informacja prasowa
Onkorejs
Autor: MAT. PRASOWE

14 maja br. prawie 30 osób po przejściach onkologicznych oraz ze stwardnieniem rozsianym wypłynie w rejs o nazwie „OnkoRejs – wybieram Życie!”.

Osoby płynące oraz ambasadorka OnkoRejsu aktorka Jolanta Mrotek stworzyli załogę, która chce w ten sposób dodać nadziei i siły osobom będącym w trakcie leczenia oraz promować badania profilaktyczne. Inicjatywa ma na celu przełamanie stereotypów na temat choroby jaką jest rak. Załoga popłynie w rejs, pokazując, że można żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka, że można pokonywać własne słabości, chorobę i czerpać radość z każdego dnia. Dowodząc, że rak to nie wyrok i można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany. Podkreślając jak ważna jest profilaktyka.

Rak to obecnie choroba cywilizacyjna, zataczająca coraz szersze kręgi. W 2020 roku prognozuje się, że na raka chora będzie co trzecia osoba, dlatego tak ważnym jest podjęcie wątku profilaktycznego. Z tego powodu częścią projektu jest przeprowadzenie serii badań przez ambasadorkę, będącej uosobieniem osoby zdrowej, która uwrażliwia opinię publiczną na to, jak ważna jest profilaktyka prozdrowotna i jak wielu chorobom można zapobiec, kiedy badamy się regularnie. Ambasadorka, w celu upowszechnia profilaktyki, przebada się profilaktycznie wykonując serię badań takich jak: morfologia, cytologia, USG jamy brzusznej, USG/mammografia piersi, USG ginekologiczne, USG tarczycy. Badania będą dokumentowane oraz relacjonowane.

„Zdecydowałam się na udział w tej inicjatywie ponieważ pomoc drugiemu człowiekowi na stałe wpisuje się w prowadzoną przeze mnie aktywność pozazawodową. Chcę w ten sposób wskazać, że problem zachorowalności na raka zatacza coraz szersze kręgi i że może on dotknąć każdego. Niezależnie od wieku, płci czy trybu życia. Chciałabym wesprzeć swoją obecnością osoby chore oraz dać przekaz osobom zdrowym, żeby regularnie badały się profilaktycznie” – mówi aktorka Jolanta Mrotek, która oprócz włączenia się w inicjatywę jako ambasadorka, śpiewa także charytatywnie koncerty, podczas których jest prowadzona zbiórka na organizację rejsu.

„Poprzez pokonanie na Zawiszy Czarnym Bałtyku uczestnicy rejsu chcą pokazać, ze osoby po przejściach onkologicznych oraz ze stwardnieniem rozsianym są pełnowartościowymi przedstawicielami społeczeństwa, że mogą żyć normalnie, życiem pełnym pasji i marzeń, stawiać sobie trudne cele i je realizować. Chcą pokonać własne słabości i przełamać stereotypy na temat choroby. Dodać nadziei i siły osobom, które są w trakcie leczenia, ale przede wszystkim upowszechnić badania profilaktyczne i ideę, że raka wcześnie wykrytego można leczyć” - dodaje załogantka tegorocznego OnkoRejsu Elżbieta Krüger.
Kwiecień jest miesiącem walki z rakiem i w tym czasie, przed rejsem, organizatorzy OnkoRejsu szeroko komunikują jak istotnym jest by badać się profilaktycznie oraz chcą dać swoim działaniem nadzieję wielu chorym. Zainteresowanie tematem ze strony mediów jest w tym bardzo pomocne.

Rejs do Kłajpedy odbędzie się w terminie od 14 - 21 maja 2016 wypłynięciem z portu w Gdyni. Jest to trzeci OnkoRejs. Poprzednie odbyły się: w maju 2015 - przerwany rejs na Zjawie oraz we wrześniu 2015 - zakończony sukcesem. Cel dwóch pierwszych jachtów stanowiła Visba.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

Onkorejs
Autor: MAT. PRASOWE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.