Krzysztof Zawalski nie żyje

2014-03-09 22:26 archiwum Żagli
Krzysztof Zawalski
Autor: Marek Zwierz Krzysztof Zawalski

W niedzielę, 9 marca, zmarł Krzysztof Zawalski, twórca i dyrektor Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich.

Już od pewnego czasu widać było po Krzysztofie skutki choroby, która zaatakowała go znienacka i powoli, nieubłaganie niszczyła jego organizm. Nie poddawał się. Prowadził do końca NCŻ, miał plany dalszej jego działalności. Zdążył przeprowadzić przez wszystkie biurokratyczne fale i wiry najnowszą inwestycję, powiększenie mariny. Pozostało już tylko wykonanie projektu. Doprowadził też przed miesiącem do wydania na DVD filmu „Tabarly” z Jego własnym tłumaczeniem. Na dzień przed śmiercią został wyróżniony „Conradem”.

Swoją pasję żeglarską realizował najpierw żeglując regatowo w klasach Cadet, 420 i Tornado. Zdobywał w nich wielokrotnie Mistrzostwo Polski. Potem poświęcił się wychowaniu młodych pokoleń żeglarzy. W latach 1990 – 2005 prowadził Zakład Teorii i Metodyki Żeglarstwa w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Potem stworzył Narodowe Centrum Żeglarstwa, którego dyrektorem był do końca.

Pomysł stworzenia centrum szkolenia żeglarzy, jakim jest NCŻ, powstał po wizycie w bretońskim Quiberon, w tamtejszej L’Ecole Nationale de Voile et des Sports Nautiques. Nawiązał wiele kontaktów z francuskimi żeglarzami, które zaowocowały między innymi wizytą Erica Tabarly w Trójmieście na  „Pen Duicku II”. Krzysztof przetłumaczył też książkę Tabarlego „Wspomnienia z morza”. Na polskiej premierze filmu „Tabarly” dzięki Jego kontaktom mogliśmy gościć Jacqueline Tabarly.

Sprowadził do Polski klasę L’Equipe, dwuosobową łódkę dla młodzieży w wieku 9 – 15 lat. Działał w międzynarodowym stowarzyszeniu tej klasy i był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Klasy L’Equipe. W 2013 roku zorganizował w Górkach Zachodnich Mistrzostwa Europy w tej klasie.

Straciliśmy kogoś, kto swoją pasją i zaangażowaniem potrafił zarażać innych.  Będzie nam Ciebie, Krzysztofie, brakowało, a ilekroć będziemy w Górkach przepływali koło NCŻ będziemy Cię wspominali.

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.