Jerzy Porębski w Gdyni

2016-05-05 10:52 archiwum Żagli

Zwykle w maju na Nadmorskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską gości Jerzy Porębski. Tak było też w środę, 4 maja, gdzie tegoroczny laureat Nagrody "Żagli" imienia Leonida Teligi, dał ponad dwugodzinny koncert.

W każdą pierwszą środę miesiąca sala w gdyńskim hotelu „Nadmorskim” jest pełna. Jeżeli ma wystąpić Jerzy Porębski, to sporo miłośników szant pojawia się już godzinę wcześniej, a po rozpoczęciu koncertu dla spóźnialskich po prostu brakuje miejsc. Tak było i tym razem. W dodatku chyba tylko pani Barbara Krafftówna, która niespodziewanie pojawiła się na widowni, nigdy wcześniej na koncercie Jerzego Porębskiego nie była. Sam Mistrz zawsze dziwi się skąd bierze się taka duża widownia, skoro wszyscy słyszeli jego koncerty już po kilkadziesiąt razy. Znajomy żeglarz zwierzył mi się, że choć wszystkie piosenki słyszał już wiele razy, to koncerty te dają tyle radości, że żadnego nie odpuści.

Z kilkuset piosenek napisanych przez Jerzego Porębskiego z konieczności można było zaprezentować bardzo ograniczony ich wybór. Było więc o tym skąd biorą się piosenki i o tym jak uniknąć choroby morskiej, choć niektórzy twierdzą, że jest ona nieuleczalna, ale chyba mają na myśli inną chorobę. Dwie żeglarskie piosenki poświęcone były Ludomirowi Mączce. Działanie to było chyba celowe, żeby rozbudzić wśród publiczności tęsknotę za dalekimi portami i egzotycznymi krajami. Poprzez łamańce językowo dykcyjne artysta przeszedł do opowieści o dalekich portach, ale w połączeniu z flotą zawodową pływającą po morzach i oceanach po ryby.

Zabawa na widowni była znakomita, publiczność śpiewała zgodnym chórem, a niektórzy nawet wdarli się na scenę. Polecić można też książkę Jerzego Porębskiego „Z rybakami w świat” pełną znakomitych anegdot, a nie wszystkie z nich znane są z koncertowych opowieści.

W przyszłym miesiącu pierwsza środa miesiąca wypada 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Na scenie staną dzieci, i wnuki, i pokażą jak młode pokolenie śpiewa szanty. Gdynia, hotel Nadmorski, godzina 19, wstęp wolny.

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.