III Yacht Day na Politechnice Gdańskiej

2015-11-26 0:40 archiwum Żagli

Spotkanie nauki z biznesem w auli Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa miało na celu przede wszystkim pokazanie studentom możliwości praktyk w przemyśle jachtowym.

To już trzecie takie spotkanie na Politechnice. Polskie stocznie jachtowe i inne firmy współpracujące z producentami jachtów poszukują wykwalifikowanych inżynierów, a studenci maja obowiązek odbycia praktyk w przemyśle. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty” postanowiła stworzyć platformę, dzięki której obie strony będą mogły się porozumieć. Innymi inicjatywami Izby były wycieczki do firm i wizyta na targach Wiatr i Woda.

Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) są zobowiązani do odbycia sześciotygodniowych praktyk. Celem jest poznanie najnowszych technologii, poznanie firm, a także pokazanie się z najlepszej strony przyszłym pracodawcom czy też znalezienie tematu pracy dyplomowej. Z 295 praktyk, które studenci zaliczyli w tym roku 22 odbyły się w przemyśle jachtowym.

Spotkanie na Politechnice otworzył Dziekan WOiO, dr hab. inż. Janusz Kozak pokazując pożytki płynące z dobrze przeprowadzonych praktyk studenckich dla obu stron. Dariusz Duda, pełnomocnik do spraw praktyk studenckich, zaprezentował plany praktyk na rok 2016. Według pierwszych szacunków wspólnie z Izbą udało się zapewnić 27 miejsc na praktyki.

Prezes Izby, Sebastian Nietupski i jej sekretarz, Michał Bąk, przedstawili krótko aktualną sytuację polskiego przemysłu jachtowego. Warto tu wspomnieć, że Polska jest największym w Europie producentem jachtów i łodzi do 9 m długości. Na świecie więcej w tym sektorze produkują tylko Stany Zjednoczone.

Na zakończenie spotkania Dawid Hałoń z gdańskiej żaglowni Sail Service przedstawił nie tylko firmę, w której zdobył pracę dzięki praktykom, ale przede wszystkim opowiedział o najnowszych technologiach produkcji żagli.

Grupa przedstawicieli firm mogła też zobaczyć nową inwestycję Wydziału, kanał modelowy do badań oporów kadłubów statków. Kanał wyposażony jest, między innymi, w wytwarzacz fal mających niebagatelny wpływ na jednostki pływające. Na zakończenie był jeszcze czas na omówienie szczegółów rekrutacji na praktyki oraz na rozmowy ze studentami.

Akcja „Yacht Day” będzie nie tylko kontynuowana, ale też rozwijana.

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.