Energa Sailing: Program dla mistrzów

2016-05-04 14:28 Paweł Paterek
Energa Sailing: Program dla mistrzów
Autor: Robert Hajduk

Oficjalne rozpoczęcie Programu Energa Sailing 2016 nastąpiło podczas warszawskich Targów „Wiatr i Woda”. Była to świetna okazja do wielopokoleniowego spotkania. Obok siebie stanęli m.in. medalista olimpijski, mistrzowie świata i Europy w kategorii seniorów i juniorów. Najlepsze znaki kursowe dla tych, którzy dopiero zaczynają swoje kariery.

W Warszawie pojawił się świeżo upieczony mistrz świata w klasie RS:X Piotr Myszka. Był także brązowy medalista z Londynu – Przemysław Miarczyński oraz mistrz Europy – Paweł Tarnowski. Nie zabrakło również Radosława Furmańskiego, który w kategorii juniorów w jednym roku był zarówno mistrzem świata, jak i Europy. Przyjechała także Julia Szmit, która mogła się pochwalić złotem młodzieżowych mistrzostw świata w klasie 420. Julka jeszcze niedawno żeglowała na Optimiście w zawodach cyklu Energa Sailing Cup i była stypendystką Programu.

Czwarty sezon edukacji i szkolenia najmłodszych żeglarzy Energa Sailing proponuje wiele nowinek i atrakcji. Gotowa jest drukowana wersja „ABC Optimista”, na ukończeniu jest „ABC Windsurfingu”. Obie pozycje będą dostępne w formie darmowej aplikacji na smartfona.

Program spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem lokalnych władz. Prezydenci miast, marszałkowie i wojewodowie nie poprzestają wyłącznie na patronatach nad Programem. Dobry przykład dał Olsztyn. Urząd miasta zdecydował się na dodatkowe finansowanie 26 najmłodszych żeglarzy. Formalnie liczba uczestników szkolenia jest nieco większa od zakładanej początkowo i wynosi obecnie 944 młodych adeptów żeglarstwa. Mocne wsparcie samorządów może być w przyszłości bodźcem, który z Programu Energa Sailing uczyni jeszcze większe przedsięwzięcie, obejmujące nawet nieco mniejsze ośrodki w kraju.

Świetne efekty daje także wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki niemu Program ma szansę na wielowymiarowy rozwój. Planuje się zajęcia edukacyjno-promocyjne, docelowo nawet w stu szkołach, co dałoby kontakt z żeglarstwem prawie dziesięciu tysiącom dzieci na terenie całej Polski. Lepszej popularyzacji nie można sobie życzyć.

Dobrą okazją do bliższego kontaktu z aktywnym sposobem spędzania czasu nad wodą będą otwarte warsztaty organizowane przy okazji kolejnych przystanków Energa Sailing Cup oraz seniorskich imprez, takich jak Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego oraz jesiennych mistrzostw Polski we wszystkich klasach olimpijskich. Oby ta ostatnia impreza była możliwością spotkania najmłodszych żeglarzy z naszymi medalistami olimpijskimi z Rio de Janeiro. Z takich przykładów czerpie się pełną piersią…

Paweł Paterek

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.