„Człowiek ponad granicami”. Nagroda im. P.E. Strzeleckiego - ostatni tydzień składania prac

2015-01-30 12:29 Informacja prasowa
„Człowiek ponad granicami”
Autor: Archiwum Żagli

Jeszcze do 6 lutego można nadsyłać prace na konkurs „Człowiek ponad granicami”. Muzeum Emigracji w Gdyni czeka na prace filmowe bądź zdjęciowe poświęcone tematyce migracji.

Główna nagroda to 5 tysięcy złotych i szansa zaprezentowania pracy na największym festiwalu podróżniczym w kraju – Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”. Jeśli w tym roku podczas podróży udokumentowałeś spotkanie z ciekawym emigrantem bądź imigrantem, chcesz obrazem powiedzieć coś ważnego o migrującym świecie, wyślij pracę na konkurs. Przy zgłoszeniach decyduje data stempla pocztowego.

Poprzez Nagrodę Strzeleckiego Muzeum chce opowiedzieć o ludziach, którzy konfrontują się z nowym, odnajdują w obcym języku, kulturze, nowym klimacie, czasem diametralnie innych realiach ekonomicznych. Reportaże o ich trudnościach, sukcesach, emocjach przedstawiające indywidualnych bohaterów bądź szerszą problematykę oceniać będzie znana podróżniczka i reporterka Monika Witkowska, wielokrotnie nagradzany fotograf Filip Ćwik, laureat World Press Photo 2011 oraz Dyrektor gdyńskiego Muzeum, Karolina Grabowicz-Matyjas.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Pierwsza edycja konkursu, którego patronem jest Paweł Edmund Strzelecki – wybitny geograf i podróżnik, pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata – odbyła się rok temu. Jej hasło brzmiało „Poznaj się na rodaku!”, a do konkursu zgłaszane mogły być reportaże o polskich emigrantach. Za najlepszą pracę zeszłoroczne jury uznało reportaż filmowy opowiadający o Polaku, który zamieszkawszy w niewielkiej miejscowości w Gwatemali, spontanicznie przyjął na siebie rolę św. Mikołaja. Wyróżniono też dwie inne prace, których bohaterami byli młodzi Polacy mieszkający w Londynie oraz potomkowie polskich emigrantów w Teksasie w USA.

Podobnie jak w zeszłym roku najważniejszym kryterium dla wyboru laureata będzie unikatowość i waga podejmowanej historii, dopiero w drugiej kolejności oceniany będzie warsztat realizacyjny. Do udziału zaproszeni są amatorzy i profesjonaliści, nie potrzeba profesjonalnego sprzętu – w konkursie może wziąć udział każdy, kto do 6 lutego 2015 podeśle zdjęcia bądź krótki film wraz ze zgłoszeniem na adres Muzeum.

W tym roku temat konkursu został rozszerzony, by pokazać polskie doświadczenia emigracyjne w szerszym, ponadnarodowym kontekście - Misją Muzeum Emigracji w Gdyni jest popularyzowanie wiedzy o historii polskiej emigracji i prowadzimy tę działalność w pełnej wrażliwości na uniwersalny charakter tego zjawiska. Migracje to naturalny proces, który odbywał się wszędzie i od zawsze. Jesteśmy bardzo ciekawi jakie historie o polskich emigrantach pojawią się w konkursie, bo przecież i my jesteśmy częścią świata będącego w ciągłym, migracyjnym ruchu. – wyjaśnia Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.
Więcej informacji na: www.muzeumemigracji.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.