Baltic Tall Ships Regatta 2015: Szczecin się zmienia!

2015-05-26 12:52 ANDRZEJ KUS

Stolica Pomorza Zachodniego z czasów zlotu TTSR w 2007 roku a obecny Szczecin to dwa zupełnie różne miasta. Tych, którzy przyjadą do niego po ośmiu latach nieobecności, czeka niemałe zaskoczenie. Wreszcie inwestuje się tutaj w turystykę, również wodną.

Zobacz koniecznie: Program finału regat BALTIC Tall Ships 2015 w Szczecinie

Na tych, którzy przyjadą do Szczecina samochodami, a pamiętają to miasto z pierwszego szczecińskiego finału z 2007 roku, czeka ogromna niespodzianka – a mianowicie zupełnie nowy wjazd. Główna ulica – Struga – została całkowicie przebudowana. Spora jej część przebiega w głębokim wykopie, dzięki temu rozwiązaniu można było wybudować dwa wiadukty. W ramach inwestycji wartej 111 milionów złotych gruntownie przebudowano 2,5-kilometrowy odcinek ulicy. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, rondo, drogi rowerowe oraz parkingi. Już od 2013 roku wjeżdżamy niemal do centrum miasta bez większych problemów, nie tracąc czasu na stanie w korkach.

Marina w centrum Szczecina

Podczas tegorocznych Regat Bałtyckich po raz pierwszy jachty mogą już cumować w nowym porcie jachtowym położonym w samym sercu Szczecina. Zakończył się bowiem pierwszy etap inwestycji polegający na zagospodarowaniu Wyspy Grodzkiej znajdującej się naprzeciwko Wałów Chrobrego. W porcie powstało 150 miejsc dla jachtów. Po nowym moście ułożonym na kanale Duńczyca można przedostać się na wyspę, na której ustawiony jest bosmanat. Środkowe przęsło mostu jest zwodzone, w dolnej części znajdują się toalety i pomieszczenia techniczne. W kolejnych etapach na Wyspie Grodzkiej powstanie budynek restauracyjny, boiska sportowe, amfiteatr i tereny rekreacyjne. Umocnione zostanie także nabrzeże od strony Wałów Chrobrego. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany.

Łasztownia pięknieje

Na wyspie rzecznej Łasztownia, przy której znajduje się przepiękny port, uwagę przykuwa imponujący odrestaurowany budynek – Stara Rzeźnia. Jest to szczególna inwestycja, ponieważ uważana jest za początek „budowy nowego centrum miasta”. Nieco zapomniana dotąd Łasztownia z roku na rok ma się zmieniać i przyciągać nie tylko większą rzeszę turystów, ale również mieszkańców. Stara Rzeźnia to XIX-wieczna obora, w której przetrzymywano przed ubojem 220 zwierząt. Teraz mieszczą się tutaj biura – w górnej części, a dół przeznaczono na szeroko pojętą kulturę z wolnym dostępem dla szczecinian. Jest tu restauracja, w której wystawiono na pokaz mnóstwo związanych ze Szczecinem żeglarskich gadżetów. W auli organizowane są sympozja i spotkania tematyczne. Prezentowane są także filmy.

Tłumy na bulwarach

Podczas I edycji The Tall Ships’ Races 2007 bulwary szczecińskie nie zachwycały swoim wyglądem. W 2013 przyjęły setki tysięcy turystów już w nowej odsłonie. Zostały bowiem całkowicie zmodernizowane. Bulwar Piastowski zamknięto dla ruchu samochodów i jednocześnie poszerzono. Jest oświetlenie, nowa nawierzchnia, mała infrastruktura, toalety. Pojawiła się kompletna infrastruktura niezbędna do obsługi jednostek pływających, czyli pachoły, oczepy, koła ratunkowe. Po drugiej stronie Odry, przy urzędzie celnym, od mostu Długiego do Trasy Zamkowej, zmienił się też Bulwar Gdyński. Wymieniona została nawierzchnia, pojawiły się elementy do cumowania statków. Podłączono media. Jest bosmanat, a w nim m.in. toalety, prysznice, pralnia. Przemianę przeszedł również Bulwar Elbląski, jego nowy wygląd zdecydowanie poprawił estetykę terenów położonych wzdłuż Odry. W ramach modernizacji naprawiony bulwar ma teraz charakter nabrzeża postojowego dla jednostek sportowych, turystycznych i białej floty. Ma on bezpośredni dostęp do drogi, co ma wpłynąć na ożywienie tej części Szczecina.

Szczecin ma Aleję Żeglarzy

Wartością dodaną wyremontowanych nabrzeży jest Aleja Żeglarzy. Na Bulwarze Piastowskim ustawiane są bowiem charakterystyczne eksponaty związane z działalnością morską Szczecina. Pierwszym, który się pojawił, była rzeźba przedstawiająca dziób łodzi legendarnego szczecińskiego korsarza – Wyszaka. Następnie na półtorametrowym cokole dostawione zostały: chronometr, astrolabium i sekstant. W przyszłości Bulwar Piastowski zmieni się w deptak, m.in. z rzeźbami oraz płaskorzeźbami opowiadającymi niesamowite historie. Po przebudowie stał się miejscem, gdzie w ciepłe dni przesiadują tłumy mieszkańców oraz turystów.

Kompleks basenowy w Lesie Arkońskim

Od ubiegłego roku najbardziej obleganym w sezonie miejscem w Szczecnie jest kompleks basenowo-rekreacyjny Arkonka. Znajduje się on w samym sercu Lasu Arkońskiego. Na siedmiu hektarach powierzchni znajdują się cztery niecki basenowe przeznaczone zarówno dla kilkuletnich dzieci (o głębokości do 40 cm), jak i sportowe (dochodzące do głębokości 180 cm). W basenach są punkty masażu stóp, gejzery, zabawki strzelające znienacka wodą, jest gigantyczna fontanna o wysokości wyrzutu wody do 15 metrów. Bez wątpienia hitem są trzy zjeżdżalnie: rodzinna, falowana i dla najodważniejszych – „kamikadze”. Z myślą o tych, co lubią wyzwania, przygotowana została „rwąca rzeka”, która daje możliwość płynięcia pod prąd. Na terenie Arkonki zbudowano korty do tenisa, badmintona, boiska do siatkówki, sztuczną plażę, skatepark, który zimą zmienia się w lodowisko o powierzchni tafli ponad 1000 metrów kwadratowych. Na Arkonkę łatwo można dojechać nie tylko samochodem, ale i komunikacją miejską – kilkaset metrów obok znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe. Do dyspozycji kierowców jest 200 miejsc parkingowych. Przy kasach ustawiono ponad 100 stojaków na rowery. Obiekt czynny jest siedem dni w tygodniu.

„Lodowy pałac” rozsławił Szczecin

Opisując ten nowy Szczecin – bo bez wątpienia w taki sposób można dziś określić to miasto – nie można nie wspomnieć o kontrowersyjnym, ale pięknym i docenionym na całym świecie budynku filharmonii. Zaprojektowało go studio Barozzi-Veiga z Barcelony. Został oddany do użytku zaledwie w 2014 roku, a już zdołał zdobyć kilkanaście różnych nagród i wyróżnień. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych budynków w Europie. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 osób. Gmach zbudowany został na zasadzie połączonych ze sobą elementów – białych, krystalicznych pudełek ze spiczastymi dachami. Wieczorami jest podświetlany w barwach marki Szczecina – Floating Garden. Odbywają się w nim liczne koncerty, wystawy, spotkania...

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kus

Baltic Tall Ships Regatta 2015 LOGO
Autor: Archiwum Żagli
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.