Nowy most dla żeglarzy. Na szlaku Brdy, w Małych Swornegaciach

2013-05-15 20:37 Wiesław Seidler
_
Autor: Wiesław Seidler

Nad Brdą, w Małych Swornegaciach, na przejściu z jez. Charzykowskiego na jez. Karsińskie zbudowano nowy most zwodzony - specjalnie z myślą o żeglarzach. Informację o tym potrzebnym moście i obszerną charakterystykę charzykowskich akwenów przesłał nam Wiesław Seidler.

Te nazwy – Swornegacie, do tego jeszcze Małe Swornegacie, a także Funka, Bachorze, Babilon, Kokoszka, Kamionka – często wywołują uśmiech u rodaków nie znających Ziemi Chojnickiej, zwanej też Bramą Kaszub. Największym tutejszym akwenem jest jezioro Charzykowskie – kaszubskie Charzëkòwsczé albo Łukomie, które w okresie międzywojennym było największym jeziorem Polski zachodniej, a Charzykowy były wtedy głównym krajowym ośrodkiem żeglarskim i bojerowym.

Tu już w 1922 roku powstał Chojnicki Klub Żeglarski – Charzykowy, kultywujący dobre żeglarskie tradycje II Rzeczypospolitej, a tegoroczna Inauguracja Sezonu Żeglarskiego PZŻ miała miejsce właśnie 1 maja w Charzykowych…

Samo przepływowe rynnowe jezioro Charzykowskie (na zdjęciu), na szlaku Brdy, ma 1.364 ha, znajduje się w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, a także Natura 2000 i Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Wielki Sandr Brdy. Jest rozciągnięte z południa na północ – praktycznie od granic miasta Chojnice, do rybackiej kiedyś osady Małe Swornegacie, leżącej nad krótkim odcinkiem Brdy łączącym je z sąsiednim jeziorem Karsińskim, sięgającym do Swornegaci, zwanych też Duże Swory. Razem oba jeziora tworzą hydrograficznie jeden akwen, o powierzchni 2.039 ha, co daje mu 12. miejsce wśród największych jezior dzisiejszej Polski.

Jeszcze do lat 70-ych XX wieku można było samochodem dojechać z Chojnic do Charzykowych, i dalej do harcerskiej Funki, potem do Bachorza i Małych Sworów, ale dalej, przez stary drewniany most można było ruszyć do Dużych Sworów piaszczystą drogą jedynie bryczką lub rowerem. Z czasem drogi wyasfaltowano, a drewniany most w Małych Sworach zastąpiono stałym, betonowym, niestety niskowodnym, przejście pod nim wymagało od żeglarzy składania masztów, podobnie jak zresztą nadal w wielu miejscach na szlaku Brdy. Od maja br. oba jeziora są dostępne dla żeglarzy już bez przeszkód, bowiem stały most w Małych Sworach zastąpiono mostem zwodzonym, podnoszonym w sezonie cztery razy na dobę, o godz. 9., 12., 16. i 19., po 20 min. Most jeszcze pachnie nowością, (jak na zdjęciach), powstał stosunkowo szybko, w ciągu roku, jako gminne zadanie pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej powiatu chojnickiego poprzez budowę mostu zwodzonego w miejscowości Małe Swornegacie, w ramach programu Kaszubska Marszruta”, sfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Woj. Pomorskiego na lata 2007-2013. Oficjalne otwarcie mostu odbyło się 9 bm., a obok szosy, przez most, powstaje dodatkowo nowy szlak rowerowy, z Chojnic aż do Bytowa.

Dzisiejsze Charzykowy i pozostałe ośrodki nad jeziorem Charzykowskim to duże centrum żeglarsko-wypoczynkowo-turystyczne, m.in. z imprezami żeglarskimi, regatami i bazą szkoleniową, i ze znanym letnim przeglądem piosenki żeglarskiej. Podobnie jest w Swornegaciach, też połączonych Brdą z kolejnym, małym jeziorem Witoczno, na styku jednych z najbardziej popularnych w kraju szlaków kajakowych Brdy, Zbrzycy i Chociny, „odkrywanych” kiedyś przez Karola Wojtyłę. Teraz w Swornegaciach można wypożyczyć nawet ponad 2 tys. sztuk kajaków dziennie, a dodatkową atrakcją jest ten zwodzony most, otwierający dla żeglarzy łatwą drogę z Charzykowych do Swornegaci, m.in. ze Szkółką Żeglarską Kusznierewicza, nad jeziorem Karsińskim. Jezioro Charzykowskie, podobnie jak inne jeziora kaszubskie, było „przed wojną” bardzo czyste, potem jakość jego wód znacznie obniżyły ścieki z pobliskich Chojnic, zrzucane bezpośrednio do jeziora. Na szczęście w ostatnich latach, po oddaniu oczyszczalni ścieków, jego wody stopniowo ale wyraźnie się klarują. Charzykowy i Swornegacie zapraszają więc dalszych żeglarzy, dla nich w Małych Sworach podnoszą nowy most, cztery razy na dobę…

Most dla żeglarzy w Małych Swornegaciach

Most dla żeglarzy w Małych Swornegaciach

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.