Marina w Olsztynie: najnowocześniejsze miejsce na żeglarskiej mapie Polski?

2017-05-04 12:59 Maciej Jacaszek

Centrum Sportów Wodnych i Lodowych to ośrodek szkoleniowy i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych marin w Polsce. Obiekt zbiera świetne recenzje zarówno w środowisku żeglarskim, jak i wśród mieszkańców i turystów. Miejsce godne polecenia chociażby jako alternatywa, dla zatłoczonych, położonych ok 100 kilometrów na wschód od Olsztyna marin Wielkich Jezior Mazurskich.

We wrześniu 2015 r. zakończono ostatni etap tej dużej i złożonej inwestycji: Centrum Sportów Wodnych i Lodowych na Słonecznej Polanie, za której projekt odpowiada Pracownia Restudio Rafała i Macieja Jacaszków.

Miasto Olsztyn przeprowadziło niemal wzorcową ścieżkę planistyczno-architektoniczną dotyczącą publicznych inwestycji wokół Jeziora Krzywego (Ukiel). W 2006 roku ogłoszono studialny konkurs urbanistyczny, który stanowił podstawę do opracowania późniejszych planów miejscowych. W kolejnych latach przeprowadzono architektoniczny konkurs realizacyjny, który wyłonił pracownie projektowe mające przygotować dokumentacje techniczne terenów rekreacyjno-sportowych nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie. Wokół jeziora powstała unikalna, wielofunkcyjna przestrzeń publiczna z obiektami sportowymi, przystaniami, gastronomią oraz terenami rekreacyjnymi zintegrowanymi systemem tras rowerowych, spacerowych i wodnych.

Budynki mariny są wkomponowane w otaczający krajobraz. Architektoniczne założenie realizuje ideę jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie zalesionego wzgórza oraz wyeksponowania otwarć widokowych na jezioro i panoramę Olsztyna. Obiekty stały się wręcz częścią naturalnego krajobrazu. Indywidualnie zaprojektowano, widoczną od strony głównego wjazdu, piątą elewację budynku – zielony dach z roślinnością, głazami, a także tarasami widokowymi.

Koncepcja prezentowanego Centrum Żeglarstwa przełamuje stereotypy związane z funkcjonowaniem marin: ośrodek nie jest jedynie przestrzenią zamkniętą tylko dla "wtajemniczonych". W zagospodarowaniu terenu przewidziano wiele atrakcyjnych, ogólnodostępnych przestrzeni publicznych.

Kręgosłupem całego urbanistycznego założenia jest obszerne publiczne molo o długości 100 m, a ograniczenie dostępu do przestrzeni tylko dla żeglarzy zrealizowano, wydzielając równoległe pomosty pływające z miejscami do cumowania jachtów. Hangar na łodzie zaprojektowano jako przestronną, przeszkloną kubaturę, w której zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a obszarem zewnętrznym. Dzięki temu zabiegowi można obcować ze światem żeglarskim, oglądając stojące w obiekcie profesjonalne jachty żaglowe i motorowe, m.in.: finy, lasery, 49er, 470, 420, delphie 24, bojery i inne.

Ponadto na zielonych dachach budynku przewidziano atrakcyjne punkty widokowe (doskonale będzie się z nich obserwować regaty), amfiteatralny wielofunkcyjny plac, promenadę nadwodną. W samych obiektach Centrum Żeglarstwa obok biur kapitanatu oraz pokoi gościnnych zaprojektowano ogólnodostępne sale wykładowe, restaurację, centrum odnowy biologicznej, siłownię, zaplecze szatni i sanitariatów.

Wielofunkcyjny obiekt, zlokalizowany niemal w styku z linią brzegową, stanowi otwartą przyjazną przestrzeń, z której korzystać mogą zarówno amatorzy żeglarstwa, profesjonalni zawodnicy, jak i mieszkańcy Olsztyna czy odwiedzający te tereny turyści. Otwarty charakter ośrodka ma sprzyjać propagowaniu idei żeglarstwa, sportów wodnych i lodowych.

W najbliższym czasie miasto planuje realizację dodatkowych elementów zagospodarowania terenu. Pracownia Restudio kończy właśnie projekt przystanku tramwaju wodnego na główce portu, zadaszenia membranowego fragmentu mola, wyposażenia pomostów w niezbędne akcesoria żeglarskie: m.in. knagi, odbijacze, drabinki zejściowe.

Wydaje się, że naturalnym kolejnym krokiem byłaby budowa hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie mariny, który uzupełniłby usługową ofertę tego wyjątkowego miejsca. Szczęśliwie tuż obok Centrum Żeglarstwa miasto dysponuje działką inwestycyjną przeznaczoną właśnie w planie miejscowym na funkcje hotelowe.

Stolica Warmii i Mazur wpisała się we współczesne tendencje rozwoju aglomeracji miejskich i "odwróciła się twarzą" w kierunku wody. Śmiało można stwierdzić, że Olsztyn, budując nową marinę, aspiruje do bycia jednym z najważniejszych ośrodków żeglarskich w Polsce.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

Marina w Olsztynie
Autor: Archiwum Żagli Nowa marina nad jeziorem Krzywym w Olsztynie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.