Złoto i srebro dla Polski na mistrzostwach świata juniorów!

2016-12-20 13:25 Wojciech Barszczowski
Julia Szmit, Hanna Dzik
Autor: World Sailing Julia Szmit, Hanna Dzik

Julia Szmit i Hanna Dzik zostały mistrzyniami w klasie 420, a Aleksandra Melzacka i Maja Micińska srebrnymi medalistkami w klasie 29 er podczas rozgrywanych w Nowej Zelandii mistrzostw świata juniorów.

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego rozegrano ostatnie wyścigi. Szmit i Dzik, które już wcześniej zapewnione miały miejsce na podium, w wyścigu medalowym popłynęły znakomicie. Zajęły drugie miejsce, które pozwoliło im obronić pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Dla młodych Polek to drugi z rzędu tytuł mistrzyń świata. Przed rokiem triumfowały w regatach rozgrywanych w Malezji.

Tamte zawody na szóstym miejscu ukończyły Ola Melzacka i Maja Micińska. Do Auckland zawodniczki rywalizujące w klasie 29er przyleciały poprawić ten rezultat i wskoczyć na podium. Cel udało się zrealizować w doskonałym stylu. Polki żeglowały w Nowej Zelandii równo, mądrze i skutecznie. W wyścigu medalowym od początku pilnowały Grety i Kate Stewart z Nowej Zelandii, które jako jedyne mogły odebrać im srebro. Ostatecznie Aleksandra z Mają wpłynęły na metę tuż za Nowozelandkami, zachowując nad nimi punkt przewagi w klasyfikacji generalnej, co dało im tytuł wicemistrzyń świata.

Do ostatniego dnia regat szansę na podium w klasie Laser miał też Jakub Rodzewicz. Przed wyścigiem kończącym zmagania Polak był piąty w "generalce". Wyścig medalowy rozpoczął znakomicie, przez moment był nawet na prowadzeniu. Do mety dopłynął jednak jako piąty i zakończył występ u wybrzeży Nowej Zelandii na czwartym miejscu.

Ze zmiennym szczęściem żeglowali w Auckland pozostali reprezentanci Polski. Ostatecznie Maciej Krusiec i Rafał Radecki ukończyli zmagania w klasie 420 na 12. pozycji. Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński zajęli 13. lokatę w klasie 29er. W debiutującej na mistrzostwach świata klasie Nacra 15 Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira uplasowali się na miejscu 11. Dopiero 19. była rywalizująca w klasie Laser Wiktoria Gołębiowska. Poniżej oczekiwań wypadli też deskarze w klasie RS:X – Michał Zych był 10., a Lidia Sulikowska 12.