Okulary idealne na żagle. Na co zwrócić uwagę?

2015-07-30 12:23 Hoya.pl
Hoya.pl
Autor: Hoya.pl

Sporty wodne wymagają okularów do zadań specjalnych. Przeciętne okulary przeciwsłoneczne nie zdadzą egzaminu w czasie rejsu, gdy narażeni jesteśmy na ostre promienie słońca i na kontakt z wodą. Po jakie rozwiązania warto zatem sięgnąć?

Niezależnie od tego czy nosimy okulary korekcyjne na co dzień, czy jesteśmy ich użytkownikami wyłącznie przy słonecznej pogodzie, planując rejs lub inną aktywność związaną z wodą, powinniśmy zainwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Najważniejsze: ochrona przed UV

Szkodliwe działanie promieni UV jako najbardziej dotkliwe odczuwamy latem, jednak w pozostałych porach roku nie jest ono wcale słabsze ani łagodniejsze. Osoby, które – jak żeglarze – spędzają dużo czasu na zewnątrz, powinny więc przez cały rok chronić oczy przed nadmierną dawką promieniowania UV. Kupując okulary przeciwsłoneczne z góry zakładamy, że zapewniają nam odpowiednią ochronę, co niestety może okazać się mylne, zwłaszcza gdy kupujemy okulary w innym miejscu niż salon optyczny. Dlatego należy pamiętać, że nawet jeśli soczewki okularowe są zabarwione, niekoniecznie oznacza to, że chronią one przed promieniowaniem UV. Stopień ochrony zależy od materiału z jakiego są wykonane soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe w indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki w indeksie 1.50, warto upomnieć się wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100% ochrony przed UV.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno na stopień zabarwienia soczewek oraz powłokę antyrefleksyjną. Jeżeli wybieramy okulary przeciwsłoneczne, w których chcemy komfortowo czuć się podczas rejsu, wybierzmy zabarwienie o natężeniu 85% lub nawet 90%. Jeżeli chodzi o antyrefleks, to warto pokusić się o specjalną powłokę Hoya UV Control, której zadaniem jest blokowanie szkodliwego promieniowania UV odbijającego się od wewnętrznej powierzchni soczewek. Należy bowiem  pamiętać, że mówiąc o ochronie przeciwsłonecznej, mamy przeważnie na myśli promienie które padają na okulary z przodu. Jednakże część tych promieni dociera również do oczu odbijając się od ich wewnętrznej powierzchni, co ze względu na szkodliwe działanie UV, nie jest bez znaczenia. Wybierając taką powłokę antyrefleksyjną, możemy mieć pewność, że chronimy swoje oczy w 100%. Dodatkowe własności powłoki (między innymi hydrofobowe, oleofobowe i antystatyczne), sprawiają że okulary są łatwiejsze w czyszczeniu a soczewki bardziej odporne za zarysowania.

Polaryzacja

Amatorzy sportów wodnych wiedzą jak oślepiające potrafią być promienie słoneczne odbijające się od jej powierzchni. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich oślepiających odblasków są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi, które dzięki specjalnemu filtrowi blokują fale światła spolaryzowane poziomo i przepuszczają fale spolaryzowane pionowo, eliminując tym samym oślepiające refleksy i zdecydowanie poprawiając kontrast widzenia. Dodatkowo okulary z soczewkami polaryzacyjnymi gwarantują pełną ochronę przed promieniowaniem UV.

Inteligentne rozwiązanie

Osoby noszące okulary korekcyjne na co dzień często skarżą się na uciążliwą konieczność zmiany zwykłych okularów na przeciwsłoneczne, zwłaszcza w sytuacji gdy musimy robić to często, np. przy zmiennej pogodzie. Jeżeli nie chcemy mieć przy sobie dwóch par okularów, możemy zamienić je na jedne – światłoczułe. Takim rozwiązaniem są soczewki okularowe Hoya Sensity, które automatycznie dostosowują się do zmiennych warunków oświetlenia – przyciemniają się pod wpływem promieniowania UV gdy jesteśmy na zewnątrz i rozjaśniają gdy znajdujemy się w pomieszczeniu lub po prostu gdy zmniejsza się intensywność otaczającego nas światła słonecznego. Maksymalne zabarwienie jakie uzyskują to 89% (wersja szara) i 85% (wersja brązowa) – taką absorpcją mogą pochwalić się okulary przeciwsłoneczne kategorii 3.

Materiał do zadań specjalnych

O uszkodzenie okularów na łódce nie trudno. Niekoniecznie musi się to stać podczas wykonywania skomplikowanych manewrów, czasami wystarczy na nich po prostu… usiąść. Obecnie większość soczewek okularowych wykonywana jest z materiałów organicznych, co daje im zdecydowaną przewagę wytrzymałościową nad mineralnymi, czyli szklanymi (stąd odchodząca już do lamusa nazwa „szkła okularowe”). Ale materiał materiałowi nie równy. Niewątpliwym mistrzem w kwestii wytrzymałości są soczewki okularowe PNX, wykonane z materiału Trivex®, stosowanego między innymi do przeszklenia śmigłowców bojowych AH-64 Apache. Soczewki są wytrzymałe, trwałe, elastyczne i odporne na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Wybierając je, należy jednak pamiętać, że oprawa okularowa nie jest już tak wytrzymała… 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.